18 Kasım 2008 Salı

12 Mart Faşizmi'nin gölgesine sığınan festival

Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat İçin Vakıf (TAKSAV) tarafından, hem de "Emek Ödülü" ile onurlandırılan 12 Mart Faşizmi Kültür Bakanı Talat Sait Halman (Talat Sait Halman, the Minister of Culture of Turkey during fascist March 12th stroke, who has been awarded)


12 Mart Faşizmi Kültür Bakanı Talat Sait Halman'a, hem de "Emek Ödülü" veren TAKSAV, 12 yıldır sürdürdüğü Ankara Tiyatro Festivali'ni, bul yıl, son kültür bakanı AKP'li Ertuğrul Günay ile ilk kültür bakanı 12 Mart'çı Talat Sait Halman parantezinde sürdürüyor. Yenikapı Tiyatrosu'nun Fırtına adlı oyunuyla harekete geçen 13. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, birçok kişi, kuruluş ve kurumun eleştirilerine uğruyor. (Örnekse bakınız: "soL, 'Talat S. Halman skandalı'nda doğru yolda")

Yenikapı Tiyatrosu'nun bize gönderdiği 13. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'yle ilgili metni, okurlarımızın dikkatine sunuyoruz:


YENİKAPI TİYATROSU 13. ULUSLARARASI ANKARA TİYATRO FESTİVALİ'NDE

ilk gün Temel Demirer'le dayanışma

13 Kasım perşembe gecesi İzmir'den, Ankara yollarına düşen yenikapılılar, 301. maddeden yargılanan Temel Demirer için sabah 09.30 da adliye önünde Ankara düşünce platformu tarafından düzenlenen basın açıklamasına katıldılar. Temel Demirer'in yargılanmasını kınayan basın açıklaması metnini yazar Fikret Başkaya okudu. Basın açıklamasında Diyarbakır milletvekili eski İHD genel başkanı Akın Birdal da söz alarak Temel Demirer'in yanında olduğunu açıkladı. Yenikapı Tiyatrosu basın açıklamasına bayrakları ve dövizleriyle katılan tek topluluktu. Basın açıklamasının ardından saat:14.00'de Sakarya Caddesi'nde 13. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali'nin açılış oyunu için toplanan yenikapılılar bayraklarıyla Sakarya sokaklarında oyunlarına ve festivale çağrı yaptılar. Açılış oyununda 100'ü aşkın seyirciyle buluşuldu. Akşamki galaya katılınırak ilk gün sona erdi.

Keçiören'de yükselen güneş

Festivalin 2. günü oldukça yoğun geçti 14.00'de Yüksel Caddesi'nde "fırtına" oyununu bir kez daha sergileyen Yenikapı Tiyatrosu ardından oyuncularından Esin Açıl,Timur Özçıngırak ve Orçun Masatçı'nın konuşmacı olarak yer aldığı taksav tartışma salonundaki "bio-mekanik oyunculuk" söyleşisine katıldı. Söyleşide 30'a yakın dinleyici vardı. 2. günün sürprizi ise Keçiören oldu. Keçiören salonunda teknik aksaklıklar nedeniyle oyununu sahneleyemeyen Amasya Belediyesi Şehir Tiyatrosu yerine Yenikapı Tiyatrosu Hayat Güzeldir oyununu 18.00 ve 20.00 de 300 kişilik bir izleyici kitlesine sergiledi. Oyunda yoğun bir ilgiyle karşılaşan yenikapılılar izleyiciler tarafından uzun süre bırakılmadı. Oyunun ardından oyunun düzenlenmesinde çok önemli katkıları olan Keçiören Dayanışma Evi ziyaret edildi. Dayanışma evi çalışanlarıyla uzun süre sohbet edilirken gün de sona eriyordu. Keçiören belediye salonunda oynanan oyun Yenikapı Tiyatrosu'nun her oyununu bir kişiye ithaf etme geleneğini sürdürdüğü salon oldu aynı zamanda. Yaşamının bir bölümünü Keçiören veAltındağ'da geçiren Necdet Adalı'ya adanan oyun seyirciler tarafından uzun süre alkışlandı.

Yenikapı emekçilerine polis destekli zabıta tacizi

Bu arada bir taraftan da "Mikadonun Çöpleri" tanıtım çalışmalarını sürdüren yenikapılılara zabıta, polis desteği ile müdehale etmeye çalıştı. Mikadonun Çöpleri oyunun afişlerini asan Yenikapı Tiyatrosu emekçileri Aurelien Meriç, Natan Abulafya ve Volkan Korhan'a sözlü tacizde bulunurak zabıta merkezine götürme cüretini gösteren Çankaya Belediyesi zabıtaları, emekçileri "Çankaya mıntıkasına afiş astığınız görmeyelim, karışmayız" dediler. Yenikapı Tiyatrosu emekçileri, tacizden sonra da afişlerini asmaya devam etti.

3. Gün Batıkent

Festivalin 3. gününde Batıkent metro çıkışında sahne alan yenikapılılar 300'e yakın seyirciyle buluştu. Batıkentte gazi üniversitesinden ve liseli tiyatro topluluklarından oyuncularda izleyiciler arasında yer almıştı. Batıkent sokaklarında "yaşasın tiyatro, yaşasın sanat" sloganları ve bayraklarıyla yürüyüşe geçen yenikapılılar oyundan sonra uzun süre alkışlandı.

Festival sürüyor...

Yenikapı tiyatrosu yarın çayyolunda "en güçlü kim" çocuk oyunuyla sahne alacak aynı oyun salı günü de sahnelenecek.

Festivalin fotoğrafları önümüzdeki günlerde yayınlanacaktır.